کد خبر: 80034243 (ایرنا) | تاریخ خبر: 21/12/1390 | ساعت: 12:57|
نسخه چاپی |ارسال به دوستان

میزگرد خبری چهارشنبه آخر سال

چهارشنبه سوری، آسیب ها، راهکارها

زنجان - میزگرد خبری با موضوع ˈآسیب شناسی و ارایه راهکارهای لازم برای برگزاری ایمن و سالم مراسم چهارشنبه آخرسال (چهارشنبه سوری)، در ایرنا زنجان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، میزگرد آسیب شناسی آیین چهارشنبه سوری و ارائه راهکار جهت هر چه بهتر برگزار شدن این آیین کهن ایرانیان با حضور مسئولان ذی ربط در ایرنا برگزار شد.
در این میزگرد که با حضور، معاون اجرایی و امور بین الملل شهرداری زنجان، معاون فوریت های پزشکی، مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی زنجان و معاون امداد و نجات هلال احمر استان زنجان برگزار و آیین چهارشنبه سوری در شرایط کنونی تبیین و راهکارهایی برای کاهش مخاطرات این روز ارائه شد.
همه مسئولان حاضر در این میزگرد بر این باور بودند که آیین چهارشنبه سوری باید با فرهنگ سازی مناسب به سمتی سوق داده شود که مخاطرات کمتری در پی داشته باشد و مسئولان با اقدامات کارشناسی شده برای ایجاد جایگزین سالم به جای رسوم اشتباه و خرافی اوقاتی شاد و سالم برای مردم فراهم نمایند.
معاون اجرایی و امور بین الملل شهرداری زنجان، با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی برای کاهش خطرات جشن های چهارشنبه سوری گفت: کار فرهنگی حرکت روی لبه تیغ است و هرنوع فرهنگ سازی در خصوص چهارشنبه سوری تبعات مثبت و منفی در پی دارد.
ˈسید اسماعیل موسویˈ، به تبیین آیین چهارشنبه سوری پرداخت و اظهار کرد: گرچه چهارشنبه سوری در زمره اعیاد ملی و مذهبی ایرانیان نیست اما در باورهای کهن ایرانیان جای دارد و ناگزیر از توجه به آن هستند.
وی، یادآورشد: برخی بر این باورند که چهارشنبه سوری در اشارات شاهنامه فردوسی مورد توجه قرار گرفته است و برخی دیگر ایین چهارشنبه سوری را مربوط به قرن هفتم می دانند یعنی زمانی که اعراب این روز را نحس می دانستند و ایرانیان برای خنثی کردن اعتقاد آنان به جشن و شادمانی در این روز پرداختند.
معاون اجرایی و امور بین الملل شهرداری زنجان، ، خاطر نشان کرد: در زمان حاضر افرادی که معتقد به آیین چهارشنبه سوری هستند به دو بخش تقسیم می شوند ، یک دسته کسانی هستند که تفکرات سنتی و خرافاتی در خصوص چهارشنبه سوری دارند و دسته دیگر از این روز به عنوان فرصتی برای شادی استفاده می کنند.
موسوی، با اشاره به اینکه در سال های گذشته پیشنهاد اختصاص محلی برای برگزاری آیین چهارشنبه سوری مطرح شده است، ابراز کرد: این پیشنهاد مورد مخالفت قرار گرفت چرا که عده ای متصور بودند این اقدام رسمیت بخشیدن به آتش بازی بازی و نماد قرار دادن آتش است.
وی، یادآور شد: به دلیل اینکه از نظر علما آیین چهارشنبه سوری کاملا مورد تایید نیست، هر گونه اقدامی در راستای برگزاری این رسم برای شهرداری و نهاد های دولتی با محدودیت مواجه می کند.
معاون اجرایی و امور بین الملل شهرداری زنجان، ، با بیان اینکه شهرداری اقدامات جسته گریخته ای برای ساماندهی و کاهش خطرات مراسم چهارشنبه سوری داشته است، گفت: جمع آوری سد معبرهایی که اقدام به فروش مواد محترقه برای چهارشنبه سوری می کنند و نیز شستشوی سریع خیابان ها برای پاک سازی آثار به جای مانده از آتش بازی بر کف معابر را شهرداری در روز چهارشنبه سوری به عهده دارد.
موسوی، با اشاره به اینکه یکی از وظایف شهرداری زیبا سازی فضای شهری در آستانه نوروز است،اظهار کرد: شهرداری اقدامات لازم را برای زیباسازی فضای شهری برای همشهریان و مسافرین انجام داده است.
وی، از برگزاری 15 جشن در 15 روز نوروز خبرداد وابراز کرد:می توان با رعایت همه مسائل امنیتی و حفاظتی جشن استقبال از نوروز را جایگزین مراسم پرمخاطره چهارشنبه سوری کرد.
** معاون فوریت های پزشکی استان زنجان،نیز عمده حوادث رخ داده در چهارشنبه آخر سال را برای نوجوان و جوانان سنین 16 الی 23 سال دانست و گفت: خانواده ها باید به فرزندان خود در زمینه خطرات تهدید کننده هشدارها و آموزشهای لازم را ارائه کنند تا از آسیب های وارده و جبران ناپذیر به فرزندان خود جلوگیری کنند.
ˈمحمد جعفرقاسمیˈ عمده خسارات جانی وارده در این روز را ناشی از انفجار و انتشار خورده شیشه های منفجر شده دانست و افزود: برخی افراد متاسفانه برای خاموش کردن هیجانات خود و تولید صداهای ناهنجار از مواد محترقه خطرناک و آسیب زایی استفاده می کنند که قدرت آسیب رسانی به فرد و سایرین را دارد.
وی، به آمادگی اورژانس استان زنجان برای امداد رسانی در این ایام اشاره کرد و یادآورشد: همچون سالهای قبل اورژانس زنجان در تمامی نقاط داخل شهرها و جاده ها علاوه بر پایگاه های ثابت، تعدادی پایگاه های سیار نیز مستقر خواهند بود تا در صورت وقوع حادثه در سریعترین زمان به محل منتقل شوند.
قاسمی، به آماده باش 51 آمبولانس در سطح استان اشاره و اظهار کرد: بیش از 120 نفر از نیروهای اورژانسی نیز به صورت شبانه روزی آماده امداد رسانی به حادثه دیدگان در ایام پایانی سال بویژه چهارشنبه سوری هستند.
معاون فوریت های پزشکی استان زنجان، به حضور 19 آمبولانس در سطح شهرستان زنجان اشاره کرد و گفت: 11 دستگاه ثابت، هفت آمبولانس سیار و یک دستگاه آمبولانس آنکار در زنجان برای امداد رسانی در چهارشنبه سوری فعالیت خواهند کرد.
** معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان زنجان، نیز این نهاد را پشتیبان اورژانس دانست و خاطر نشان کرد: در زمینه چهارشنبه آخر سال، مسولان باید همانگونه که برای کاهش تصادفات و تلفات جاده ای برنامه ریزی و فرهنگ سازی کردند، می بایست وارد عمل شده و از میزان شدت خسارات وارده بکاهند.
ˈمحمد رضا معجونیˈ، با بیان اینکه جمعیت هلال احمر این استان نیز همچون اورژانس در آمادگی کامل برای امداد رسانی به سر می برد، یادآورشد: در زمان حاضر پنج تیم آماده به عنوان پشتیبان در مراکز امدادی هلال احمر حضور دارند که در صورت درخواست کمک از سوی نهادهای امدادی اورژانس و آتش نشانی وارد عمل خواهند شد.
وی، به لزوم ایجاد فضای مناسب در میان خانواده ها برای آگاه سازی جوانان و نوجوانان در زمینه اثرات مخرب استفاده از مواد محترقه تاکید و اظهار کرد: در صورتی که خانواده ها آموزشها و توصیه های لازم را به فرزندان داشته باشند، از حجم این آسیب ها و خسارات کاشته می شود.
معجونی، با تاکید بر اینکه خانواده ها تا حد ممکن در چهارشنبه سوری از خانه خارج نشوند، گفت: علاوه بر حس هیجان طلبی جوانان، وجود زمینه ماجواجویی در این روز به شدت بالاست و نباید بی محابا با خروج بی مورد از منزل در دام بلا گرفتار شد.
**معاون اجرایی و امور بین الملل شهرداری زنجان، ، نوروز را عید باستانی ایرانیان دانست و یادآور شد: عید در قرآن نیز مورد توجه است چرا که نوروز جلوه گری عظمت خداوند در رویانیدن و حیانت بخشیدن به کاینات است.
موسوی، یادآورشد: به دلیل ایرادات شرعی که بر چهارشنبه سوری وارد است شهرداری امکان هزینه برای برگزاری جشن بخصوصی در این روز ندارد و فقط در زمینه فرهنگ سازی اقدام به چاپ و توزیع بنر خواهد کرد، همچنین با استفاده از امکانات سازمان آتش نشانی در راستای کاهش خطرات این روز تلاش می کند.
وی، ضمن انتقاد از تخصصی نبودن اقداماتی که در شهر زنجان برای فرهنگ سازی انجام می شود، متذکر شد: در فرهنگ سازی باید با استفاده از ظرافت های هنری موجب تعمیق فرهنگ در اندیشه های مردم شد.
معاون اجرایی و امور بین الملل شهرداری زنجان، ، گفت: امروز که همه از آسیب های مراسم چهارشنبه سوری نگران هستند باید بکوشند با جایگزین کردن برنامه های سالم و جذاب رسوم اشتباه را پس بزنند.
موسوی، گفت : متاسفانه ما جایگزینی برای آداب و رسوم اشتباه خود نداریم .
وی، ادامه داد: گرچه با برگزاری چهارشنبه سوری به شکل امروزی موافق نیستیم و از ایجاد سرو صدا و تبعات منفی آن نگرانیم اما نمی توان اهمیت این روز را در جامعه انکار کرد، چرا که اگر مردم در این روز هیجانات خود را تخلیه نکنند تبعات آن را در جای دیگری مشاهده خواهیم کرد.
معاون اجرایی و امور بین الملل شهرداری زنجان ، با اشاره به اینکه در زمان حاضر عده ای درصدد هستند مواد محترقه کم خطر را جایگزین مواد محترقه پر مخاطره کنند، اظهار کرد: این اقدام به تنهایی کافی نیست و باید با برنامه ریزی جامع و دقیق آیین چهارشنبه سوری را به سمت دیگری سوق دهیم.
موسوی، گریزی به کمبود درآمد های شهرداری زنجان زد و در پاسخ به اینکه آیا کمبود خودرو آتش نشانی در زنجان وجود دارد یا نه ؟ گفت: با توجه به اینکه سازمان آتش نشانی منابع مالی مستقلی ندارد و از درآمد های شهرداری ارتزاق می کند، تجهیز و افزایش تعداد خودرو های آتش نشانی با محدودیت مواجه است.
وی، یادآور شد: در زمان حاضر خودروهای آتش نشانی موجود در استان زنجان مجهز هستند و رویکرد ارتقا سطح تجهیزات در آتش نشانی زنجان وجود دارد.
موسوی، با بیان اینکه آتش نشانی 134 خدمت مختلف را به مردم ارائه می دهد،تاکید کرد: ارتقا کمی و کیفی خدمات آتش نشانی در گرو تعامل هرچه بیشتر ستاد بحران استان است.
**مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی زنجان، نیز با اشاره به آماده باش چهار ایستگاه فعال آتش نشانی در روز چهارشنبه آخرسال امسال گفت: همه نیروها ی آتش نشانی در این روز آماده باش بوده و در میادین اصلی شهر مستقر خواهند شد.
ˈحمید توکلیˈ، با بیان اینکه آتش نشانی همراه با سایر نهاد های ذی ربط برای حفاظت از جان و مال مردم در روز چهارشنبه سوری تلاش خواهد کرد افزود: هشت دستگاه موتور سیکلت مجهز نیز برای رفع مشکلات احتمالی در روز چهارشنبه سوری فعالیت خواهند کرد.
به گفته وی، حداکثر زمانی که طول می شد تا خودرو های آتش نشانی در محل حادثه حضور یابند 7 تا 10 دقیقه است،
**معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان زنجان، با بیان اینکه در صورتی که خانواده از آتش بازی و استفاده از مواد محترقه پرهیز کنند، احتمال آسیب پذیری کاهش می یابد، خاطرنشان کرد: زمانی که تمامی خانواده از این ماجراجویی پرهیز کرده و توجهی به مواد محترقه نداشته باشند، خسارات و آسیب ها به مرور طی سالهای متوالی به شدت کاهش خواهد یافت.
معجونی، بر لزوم آگاه سازی خانواده ها و به ویژه جوانان و نوجوانان طی روزهای باقی مانده توسط رسانه ها تاکید کرد و افزود: اطلاع رسانی مناسب و‌آگاه سازی از وقوع بسیاری از حوادث جلوگیری می کند.
**معاون فوریت های پزشکی استان زنجان، به برنامه های آگاه سازی مردم توسط این نهاد امدادی اشاره کرد و یادآورشد: آمبولانس های مستقر علاوه بر انتشار بروشورهای آموزشی در میان مردم، در سطح مدارس نیز اقدام به هوشیارسازی نوجوانان در زمینه خطرات و آسیبهای استفاده از مواد محترقه خواهند کرد.
قاسمی، مصاحبه با رسانه ها و اطلاع رسانی به مردم از طریق رسانه ملی را از دیگر اقدامات فرهنگی صورت گرفته در این نهاد دانست.
**معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان زنجان، به نحوه اطلاع رسانی از وقوع حوادث و میزان خسارات وارده اشاره و اظهار کرد: هر یک از دستگاه های امداد رسان فقط آمار تلفات و خسارات وارده در سطح استان و در حوزه کاری خود را گزارش می کنند.
معجونی، ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته از این پس آمار کلی تلفات و خسارات وارده را نیروی انتظامی و کشته شدگان را پزشکی قانونی اطلاع رسانی خواهد کرد.
وی، بهترین مکان برای فرهنگ سازی و آموزش پرهیز از خطر را مهدهای کودک دانست و افزود: آموزش از دوران کودکی تا دبیرستان ماندگاری و اثربخشی بیشتری نسبت به سایر سنین دارد.
معجونی، یادآورشد: در زمان حاضر جمعیت هلال احمر زنجان آموزش های امدادی اولیه خود را از مهد های کودک تا دانشگاه ها و برای افراد زیر 10 سال داشته و به افراد بالای 30 سال در سه بخش مجزا مبتدی، تکمیلی و تخصصی آموزش می دهد.
معاون جمعیت هلال احمر استان زنجان، به اجرای برنامه های فرهنگی پیش از آموزش افراد اشاره و اظهار کرد: داوطلبان پیش از آموزش نحوه امداد رسانی می بایست با دانش چگونه انسان بودن آشنا شوند تا به این طریق حس انسان دوستی و بی طرفی آنان غالب بر سلایق و نظرات شخصی باشد.
این میزگردخبری درحالی برگزار شد که نماینده نیروی انتظامی استان زنجان با وجود دعوت رسمی و هماهنگی های لازم و قول مساعد نسبت به شرکت دراین میزگرد حاضر نشد
7319/7324/522

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
موضوع از شما گزارش از ما:
سخن شما با مسئولین:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال

 

خبرهای مرتبط

پربیننده ترین ها

جدیدترین مطالب سایت

موضوعات مرتبط